Premium

Získejte všechny články mimořádně
jen za 49 Kč/3 měsíce

Problém zahraničních investic III

Svéráz domácí ekonomiky spočívá v tom, že jsme nic nepochopili. Pokud jsme něco převzali ze zahraničí, byly to jejich chyby a hloupě jsme je zopakovali. Byla-li snad někde nějaká dobrá zkušenost, která se v zahraničí osvědčila, odmávli jsme ji tak, že je to beztak jen nějaký kapitalistický blábol a hledali jsme jiné cesty. Kdo se nepoučí z vlastních chyb, je hlupák. Kdo se nepoučí z cizích chyb, je dvojitý hlupák. Anebo dvojitý Opossum.

Poměrně trefné konstatování poznané pravdy zní, že: „kdo něco umí, živí se tím, kdo se tím neuživí, pokouší se ten obor učit, kdo učit neumí, je tělocvikář, a kdo ani to nedovede, jde do politiky, neb tam na tom nezáleží.“ Mám pocit, že jsem dokonale (s využitím cizí myšlenky) popsal princip současného stavu našeho státu.

minulém dílu jsem se otřel o tvrzené dogma, že naše ekonomika je tzv. otevřená. Není to otevřená ekonomika. Je to ekonomika závislá, navíc centrálně řízená. Je závislá na centrální moci, pohrdající jakýmkoliv tržním signálem, mocí konzervativní. Je neefektivní, z většiny socialistická, často tradičně komunistická.

Snad je zde namístě stanovit rovnici, že každý sociální ohled v ekonomice je nutně neefektivní, tedy neekonomický, a každé ekonomické rozhodnutí musí být bezpochyby sociálně indiferentní, pokud má fungovat. Socialistické směry se stále a bezhlavě domnívají, že jde skloubit efektivní ekonomiku a sociální spravedlnost. Jenže to jsou antagonismy.

Rozhněvalo zde jakéhosi autora z Říčan, že všechny děti ze školy neměly dost peněz na lyžařský zájezd. Soudím, že to není chyba společenského řádu, neb jejich rodiče slynou rozdílnou výkonností a z toho plynoucí sociální pozicí. Autora dokonce rozhněvalo, že bohatší rodiče z té místní komunity naprosto bez problémů zaplatili chudším dětem ten zájezd; složili se.

Chápu ten jev jako naprosto přirozený, rozumný a správný. Oběma stranám zajistil užitečné věci. Děti chudých rodičů na zájezd jely a bohatí rodiče získali sociální pocit, aniž by je nějaké systémové opatření tyranizovalo a donutilo je být povinně solidární. Svoboda rozhodování se i zde ukázala jako sociálně ohledná a navíc dobrovolná. Tatínek, který by nepřispěl, by v očích ostatních ztratil mravní kredit.

Ale vraťme se k tomu původnímu:

Kdybych dále hledal pro ten makroekonomický stav země anglický ekvivalent, zněl by „outsourcing“. Ekonomika poddanská, služebná, ponížená, či jakékoliv jiné, podobné příslovce.

Vezměme jen poměrně primitivní věc zásobování potravinami (snad lepší termín by měl znít „otravinami“, ale to není tématem tohoto článku): prakticky jsme dnes závislí na dovozech, dokonce ve všech segmentech. Je jasné, že pěstovat zde banány, je pošetilé. Také se ale můžeme zeptat, zda jíst banány je vůbec rozumné. Nebo batáty, nebo citrony, či snad ananasy.

Prvoplánové rozhodnutí, že blahobyt domácích obyvatel bude rozšířen tím, že sem instalujeme zahraniční kupce, naráží na to, že zahraniční kupci přece vůbec nechtějí české ekonomice pomáhat, neboť mají jiné, docela jiné motivy, své zisky a instalují (mj.) poměrně primitivní mechanismus dotovaných cen.

Důsledkem je samozřejmě to, a o tom jsem psal v minulých dílech, že si lidé neuvědomí, že jsou podváděni a manipulováni. Ano, to je pravda, rohlík je nabízen za nerealistickou cenu, třeba Kč 0,90. Ale ten cizí obchodník zná psychologii a ví, že sice ten rohlík koupíte za cenu netržní, dotovanou, ale bezmyšlenkovitě také koupíte i půl prasete a půl Austrálie k tomu za cenu zcela absurdně přemrštěnou.

Cizí obchodníci nemají pražádný motiv chránit zájmy domácího konzumenta. Jejich motiv (a není nijak vadný) je vydělat za jakýchkoliv okolností. Ani domácí obchodníci se nechovají jinak, jen jsou tam dva zásadní rozdíly:

  1. Zisky těch mezinárodních řetězců vždy odplynou mimo naše území, tedy pro okamžitý osobní krátkodobý zisk podporujeme ekonomiku francouzskou, německou, americkou, nebo třeba argentinskou.
  2. Zisky domácích obchodníků (a je vlastně jedno, jak jsou velké) se zpětně promítají do domácí ekonomiky. Tedy zvyšují obrátku peněz uvnitř malého ekonomického prostředí, tedy (neobratně řečeno) multiplikují domácí ekonomické efekty.

Stručně tady vyslovím: „Rohlík koupený dnes za málo haléřů v ‚Koupězemi‘ vyvede naše dnešní peníze do zahraničí, kde je kořistník nakonec využije proti našim dlouhodobým ekonomickým zájmům“. V důsledku to vždy draze zaplatíte sami, někdy později v budoucnu.

Ano, tak primitivně to funguje. V počátečním bodě se kdosi zatváří lidumilně a v druhém bodě sklízí ovoce. Mnoho švestiček, za vysoké ceny. Chytili jsme naivku do jeho vlastní sítě.

V důsledku zmíněného se tedy lidé nerozhodují ekonomicky, ale zkratovitě. Podřizují dlouhodobý efekt peněz okamžité ambulanci. Tedy sami, svým nešťastným rozhodováním, posílají místní ekonomiku do problémů a posilují cizí ekonomiky. Jenže, a to je podstatné, co je komu ze zdejších domorodců do cizích ekonomik? Pro malicherný a prchavý zisk nevidí dopady.

Ano, a to vnímám, pro chudého člověka je vždy lepší koupit rohlík za 90 haléřů, než za 4 koruny. Když je však člověk do pozice chudého dotlačen, anebo je opravdu neschopný, nemá už žádné právo volby, nemá už žádnou svobodu a ani alternativu. Dělá jen to, co je nejmenším zlem, tedy si koupí rohlík za tu dotovanou cenu. A přiloží další polínko do toho, že místní „snažil“ ostrouhá a cizí dobyvatel se zasměje a koupí si novou jachtu. I když je zde těch vysloveně chudých nepřiměřeně mnoho, chovají se tak začasté i takoví, kteří zrovna chudí nejsou a nemuseli by.

Je rozumné správně rozlišit příčiny a důsledky. Pokud Paretovo pravidlo říká, že 80 % důsledků má pouhých 20 % příčin, měli bychom se ptát, zda příčinou masivního vývozu domácího kapitálu je to, že je zde příliš mnoho chudých, anebo je zde příliš mnoho chudých protože kapitál hloupě vyvážíme.

Kloním se k tomu druhému.

Nominujte autora do ankety Bloger roku

Autor: Petr Závladský | neděle 6.4.2014 19:30 | karma článku: 11,61 | přečteno: 462x
  • Další články autora

Petr Závladský

K poučení z krizového polistopadového vývoje ve straně a společnosti

Úspěšně znormalizovaný Ústav pro studium totalitních režimů vydal ve spolupráci s Technickou univerzitou v Liberci na sklonku roku 2015 sborník odborných prací „Každodenní život v Československu 1945/48–1989“.

17.2.2016 v 11:11 | Karma: 30,43 | Přečteno: 1861x | Diskuse| Ostatní

Petr Závladský

Dobrý den, můj přítel,

Je to občas veselé, když člověk někde zveřejní svou mailovou adresu, jak se dobré duše celého světa hned starají, aby člověk neživořil, nedřel tady za nějaký mrzký peníz, ...

15.12.2015 v 11:00 | Karma: 23,29 | Přečteno: 1183x | Diskuse| Ostatní

Petr Závladský

Zálohování dat

Před pár dny tady uveřejnila paní Zuzana Součková článek o nutnosti zálohování dat. Jak pod jejím původním článkem, tak i na FB se objevila řada podnětů typu: „zálohoval bych, ale nevím kam“. Stručný přehled je takovýto:

7.11.2015 v 16:10 | Karma: 18,16 | Přečteno: 1256x | Diskuse| Ostatní

Petr Závladský

One way ticket

Xenofobie je strachem z neznámého, ale my jsme (i díky informatice) velmi dobře informováni! Tedy se jedná o strach naopak ze známého, o strach z reálného nebezpečí. A samozřejmě pociťujeme odpor proti hrozícímu násilí.

27.9.2015 v 16:52 | Karma: 34,13 | Přečteno: 1141x | Diskuse| Ostatní

Petr Závladský

Maličko o kavkách a také o lidech

Jsem jen z donucení filosof. Chtěl jsem si původně jen tak klidně žít své dny a dívat se na květiny jak kvetou a voní, vidět stromy jak kvetou a plodí, a sledovat ptáky jak zpívají, vidět, jak neúprosně po podzimu přichází zima...

26.9.2015 v 17:25 | Karma: 18,99 | Přečteno: 518x | Diskuse| Ostatní
  • Nejčtenější

Nahá umělkyně za zvuků techna házela před dětmi hlínou. Už to řeší policie

3. května 2024  10:10,  aktualizováno  13:43

Policie prošetřuje vystoupení, ke kterému došlo na Akademii výtvarných umění (AVU). Umělkyně a...

Přes Česko přešly bouřky s krupobitím. Dálnici D1 pokrylo bahno a větve

6. května 2024  15:47,  aktualizováno  7.5

Do Česka přišly přívalové deště, na některých místech padaly i kroupy. Hasiči hlásili desítky...

Německo je otřeseno. Přišel brutální útok na politika, pak následoval další

4. května 2024  17:40,  aktualizováno  21:09

Na lídra kandidátky německé sociální demokracie (SPD) v Sasku do evropských voleb Matthiase Eckeho...

Vyváděla strašné věci. Zahradil označil Jourovou za nejhorší z eurokomisařů

4. května 2024

Premium Když Česko vstoupilo 1. května do Evropské unie, byl tam matador ODS Jan Zahradil kooptován...

Ukrajině nastává „nejtemnější hodina“. Začíná mluvit o jednání s Rusy

3. května 2024

Premium Ukrajinské armádě se stále nedaří stabilizovat situaci na frontě a nálada v Kyjevě je čím dál...

Lidé po celém Česku si mohli užít polární záři, nejsilnější za dvě desetiletí

9. května 2024  12:33,  aktualizováno  11.5

Kvůli mimořádně silné eruptivní aktivitě Slunce je v posledních dnech v Česku vidět polární záři –...

Téma klimatických změn už tolik netáhne, voliči v Evropě se víc bojí migrace

11. května 2024

Premium Za čtyři týdny budou evropští voliči vybírat 720 poslanců nového europarlamentu a už nyní je...

Důchod daleko, ale práci nedostanou. Nezaměstnaných šedesátníků přibývá

11. května 2024

Premium Lidé kolem šedesátky při hledání zaměstnání narážejí na zeď. Zaměstnavatelé o ně nestojí, preferují...

V Petrohradě autobus s dvacítkou lidí divoce kličkoval a pak se zřítil do řeky

10. května 2024  14:27,  aktualizováno  22:30

V centru Petrohradu v pátek přišlo o život nejméně sedm lidí, když z mostu do řeky Mojky spadl...

  • Počet článků 651
  • Celková karma 0
  • Průměrná čtenost 1688x
Občan, člověk. Často zděšený z toho, co vidí, slyší, či čte. Který se chce ještě za svého života dožít lepšího režimu, než byl ten rudý…
Ale vidím, že se do toho „socíku“ chce většina lidí v tomto státě vrátit.