Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Tápavá bezradnost

14. 05. 2015 13:45:00
Ministr školství PhDr. Marcel Chládek, MBA, setrvale veřejnost přesvědčuje, že je naprosto neschopným, nekompetentním ministrem, který vůbec nepochopil fatální zaostalost českého školství.

Je schopen vymýšlet jen další a další nehoráznosti, které patří do rejstříku nástrojů inženýrů lidských duší, ale s nutnou transformací vzdělávacího systému nesouvisí ani okrajově.

Pan ministr sice asi deset let učil na základní škole (1993—2003), ale poté se jeho dráha odchýlila do politické a byrokratické kariéry. Tím, že si v roce 2006 pověsil před jméno titul doktora andragogiky (lidovýchova, věda o výchově a vzdělávání dospělých lidí, zabývá se socializací, personalizací, akulturací a enkulturací) z něj žádného hlubokého odborníka na vzdělávání nečiní. Ostatně ani v Čechách zprofanovaný titul MBA, mistr obchodní správy, z něj zrovna odborníka nedělá.

Kritizoval jsem jej za totalitní nápad čipování dětí, který patří snad jen do orwellovské říše Velkého bratra. A zase se veřejnosti – jako vždy – předložila jen jedna část (ta populární). To, co vidět není, tedy totální dohled nad občany, ten se cudně zamlčuje. Jak symptomatické!

Kritizoval jsem jej za úpornou snahu zakázat ve školách prodej nezdravých pochutin (zákon už prošel Senátem). Qui bono? No, jen jiní, ministerstvem protežovaní výrobci, kteří získají souhlas úředníků. A že si děti ty pochutiny koupí cestou do školy jinde? To časem také zakážou! To by bylo, aby děti nežraly to, co si ministr usmyslí!!!

Kritizoval jsem jej už, když dále protežuje zázračný recept unifikovaných maturit. Nepochopil základní věc: výsledkem bude jen tabulkový počet maturantů, na jejichž znalosti a vědomosti se bude uplatňovat zglajchšaltovaný metr, jehož úroveň se bude snižovat až k těm nejslabším.

Absolventů bude předepsaný počet, bude nastavena centrální metodika měření vědomostí, ale získaná maturita se stane (už dávno se stala) zcela bezcenným, formálním papírem, který neznamená vůbec nic. Přesněji: studenti prokážou jakési dočasné minimální penzum vědomostí, ale v praxi neumějí nic.

Kritizoval jsem jej už, když „vymyslel“, že celé školství se zázračně uzdraví tím, když dětem koupí za veřejné prostředky tablety (raději prý dva). Samozřejmě, že ne! Nezmění to koncept školství. Celý nápad nápadně připomíná populistickou konklusi jeho politické spolubojovnice Buzkové – pastelkovné. Více státu, více peněz, nulový výsledek.

Poslední bezradný nápad přítele ministra směřuje do dosud nedostatečně zregulovaných vod tělesné výchovy. Po jednání s Olympijským výborem dospěl k nezbytnosti centrálně nařídit veškerému školou povinnému lidstvu povinnost vyhnat děti do bazénů. Údajně s ohledem na rostoucí počet kardiovaskulárních onemocnění a růstu počtu diabetes melitus druhého typu.

Nevím, medicínské vzdělání nemám, ale selský rozum mi říká, že plavání a cukrovka spolu vůbec, ale vůbec nesouvisí. S vrozeným či získaným onemocněním koronárních, mozkových a periferních cév by sice plavání souviset mohlo, ale nevěřím, že v dětském věku. Souvislost bych hledal spíše v životním stylu a výživě a to spíše až u dospělců, než u dětí.

Ovšem ministerští úředníci už vypracovali metodiku, najímají učitele plavání a budou hradit z rozpočtu služby v bazénech. A dopravu dětem prý mohou platit obce!!! Proč, kruci türken?

Podle poslance Anderle (Úsvit bez Okamury): „...by děti v bazénech povyrostly zdravotně a morálně. Protože plavání má spoustu významů. Výchovný, vzdělávací, sportovní, zdravotní, turistický a sportovní.“ Kecy, kecy, kecičky, pane poslanče! A co třeba golf? Ten je také zdravý, nebo biatlon!!! To by se mohlo hodit jako branná předvýchova! Anebo běh za sýrem, šach box, podvodní hokej, anebo škromachovské povalování v bazénku!

Je to jen další z populistických nápadů inženýrů lidských duší. Nařizovat, přikazovat, zařizovat. Copak děti nemají rodiče, kteří by s nimi chodili plavat, jestliže to nahlédnou jako rozumné? Copak školy (když už) nemohou mít svoji autonomii a ad hoc se rozhodovat, zda plavání pro své žáky zorganizovat místo stupidního cvičení na tělocvičném nářadí?

A co školy, které by po této direktivě ministerstva populismu neměly v rozumné blízkosti bazény? To jejich výstavbu začne ministerstvo asi dotovat (nejspíše z Evropských fondů).

A není to spíše tak, že provozovatelé bazénů si našli další státní cecík, ze kterého lze dojit státní finance, a prolobbovali se až na ministerstvo školství?

To není proti plavání, jako takovému! To je právě ten zástupný, nad hladinou viditelný kousek ledovce. Ale na Titaniku se dál tančí, hudebníci třímají nástroje a stewardi na palubě přerovnávají lehátka.

Pan ministr totiž vůbec nepochopil důležitost (a zaostalost) svěřeného resortu a potácí se od jednoho nesmyslu k nesmyslu ještě většímu. Tak to vypadá, když je centrální moc svěřena zcela nekompetentní politické figuře, která jen páchá svévolné „dobro“ za cizí peníze.

Pan ministr vůbec nepochopil, a patrně je mu to zcela jedno, že zde setrvale provozujeme nepoužitelný model rakousko-uherského školství, založený na prostém memorování zastaralých, cizích myšlenek. Systém, který učí pedagogové odchovaní stejným systémem. Pedagogové ničím nemotivovaní, krom sporadického osobního zápalu, vyhořelí a unavení.

Neumí a nechce pochopit, že ani ten relativně autonomní anglosaský model školství, téměř na státu nezávislý, už dnes nefunguje a je třeba jej reformovat.

Jak říkal Tomáš Baťa: „jen to nejlepší na světě je pro nás dost dobré!“

Ale to je pod rozlišovací schopností pana ministra, pod rozlišovací schopností ministerských politických náměstků, i pod rozlišovací schopností 1200 úředníků ministerstva školství, z nichž drtivá část tam seděla ještě za Gustáva Husáka. A pod rozlišovací schopností premiéra i koaliční vlády.

Všichni si jen sedí u svých korýtek a užívají si své chvíle moci a slávy.

Kéž by jim ta sláva ráčila v krku zaskočit!

Napsáno pro portál Svobodný Svět

Autor: Petr Závladský | čtvrtek 14.5.2015 13:45 | karma článku: 21.24 | přečteno: 529x

Další články blogera

Petr Závladský

K poučení z krizového polistopadového vývoje ve straně a společnosti

Úspěšně znormalizovaný Ústav pro studium totalitních režimů vydal ve spolupráci s Technickou univerzitou v Liberci na sklonku roku 2015 sborník odborných prací „Každodenní život v Československu 1945/48–1989“.

17.2.2016 v 11:11 | Karma článku: 28.56 | Přečteno: 1129 | Diskuse

Petr Závladský

Dobrý den, můj přítel,

Je to občas veselé, když člověk někde zveřejní svou mailovou adresu, jak se dobré duše celého světa hned starají, aby člověk neživořil, nedřel tady za nějaký mrzký peníz, ...

15.12.2015 v 11:00 | Karma článku: 21.87 | Přečteno: 859 | Diskuse

Petr Závladský

Zálohování dat

Před pár dny tady uveřejnila paní Zuzana Součková článek o nutnosti zálohování dat. Jak pod jejím původním článkem, tak i na FB se objevila řada podnětů typu: „zálohoval bych, ale nevím kam“. Stručný přehled je takovýto:

7.11.2015 v 16:10 | Karma článku: 17.08 | Přečteno: 917 | Diskuse

Petr Závladský

One way ticket

Xenofobie je strachem z neznámého, ale my jsme (i díky informatice) velmi dobře informováni! Tedy se jedná o strach naopak ze známého, o strach z reálného nebezpečí. A samozřejmě pociťujeme odpor proti hrozícímu násilí.

27.9.2015 v 16:52 | Karma článku: 33.61 | Přečteno: 1060 | Diskuse

Další články z rubriky Ostatní

Martin Faltýn

Ahoj. Koho volíš?

S touhle otázkou se na mne před chvílí obrátil jeden kamarád. Je to dobrý kamarád a mám ho rád. Ale ani on se nedočkal ode mne potřebné odpovědi. Proč?

20.10.2017 v 12:21 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 40 | Diskuse

Marek Renda

Kdo podpoří Orbána?

Viktor Orbán vyhlásil obranou válku maďarského národa proti koalici Sorose, EU a islámu a vyzval ostatní evropské národy, ať se připojí. Pokud to chceme udělat, musíme volit vhodné strany.

20.10.2017 v 10:27 | Karma článku: 10.50 | Přečteno: 153 |

Vladimír Aim

Až do trpkého konce - dnes a zítra nás zlý, zákeřný a hloupý volič opět zradí

Všichni volební lídři (bez výjimky) musí do ukončení sčítání hlasů hýřit nezdolným optimismem a přesvědčovat své soukmenovce o blížícím se jistém vítězství. Opatrnější jen postupně nahrazují slůvko „vítězství“ termínem „úspěch“.

20.10.2017 v 9:29 | Karma článku: 8.27 | Přečteno: 254 | Diskuse

Klára Dvořáková

Venkovský striptýz - košilatá povídka

Jen mužská část vesnice zná tajemství bílé vany na zahradě hájovny. Dneska zasvětí Petra - přivandrovalce a městskýho hejska - do toho, co je to opravdová kultůůůra... Ale musí být potichu a nikomu nic nevykecat!

20.10.2017 v 8:33 | Karma článku: 11.60 | Přečteno: 478 | Diskuse

Pavla Kolářová

Moje tvář ztratila hlas

Takhle po ránu cosi říkám a uprostřed věty se najednou ozve bezmocné sípání a pak už jen jakési neartikulované zvuky. No bezva, sice je to pořád lepší než ztratit tvář, jenže v mojí profesi úči je to přeci jen tak trochu průšvih...

20.10.2017 v 7:57 | Karma článku: 12.77 | Přečteno: 674 | Diskuse
Počet článků 651 Celková karma 0.00 Průměrná čtenost 1527

Občan, člověk. Často zděšený z toho, co vidí, slyší, či čte. Který se chce ještě za svého života dožít lepšího režimu, než byl ten rudý…
Ale vidím, že se do toho „socíku“ chce většina lidí v tomto státě vrátit.Najdete na iDNES.cz

mobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.