Pomocná stráž VB

27. 08. 2014 13:10:00
Tak nám ministr vnitra Milan Chovanec chce oblažit dny všední i sváteční svým svěžím nápadem rekreece Pomocných stráží Veřejné Bezpečnosti. Aby to tak nebilo do očí, má se to jmenovat Policejní asistenti a protože Veřejnou bezpečnost už zaplať bůh nemáme, tak to bude patrně PA-PČR.

Osvěžme si pro začátek nedávnou historii: Milan Chovanec je ten pučista, který se také zúčastnil přísně utajené schůzky protisobotkovské kliky uvnitř sociální demokracie s presidentem republiky v Lánech, ale zavčasu zjistil odkud vítr fouká a tak pěkně po soudružsku své kolegy napráskal. Za odměnu se poté stal ministrem vnitra.

psvb

Zprávu uveřejnily v pátek Lidové noviny. Podle Chovancových slov by „...hlavním úkolem bylo dohlížet ve městech a obcích na bezpečnost. Mezi jejich úkoly by patřila osvětová činnost. Přednášeli by na školách a v domovech důchodců o prevenci kriminality. Na přechodech pro chodce umístěných před školami by hlídali bezpečnost provozu. Jistou naději by mohli dát i majitelům chat a zahrádkářským koloniím. Právě tam by číhali na případné zloděje, které by pomohli zadržet. A mohli by také občas kontrolovat osamělé seniory a handicapované, o něž se nemá kdo starat. Síť policejních asistentů by pak pomáhala při pátrání po pohřešovaných dětech či při pořádání kulturních a sportovních akcí.

ident-psvb

Ono tedy nic nového pod sluncem, na podobný nápad přišel už někdy v roce 2007 korunní princ ODS, Ivánek Langer: „...Rozhodně nepůjde o žádné PS VB,“ uklidňoval okolí tenkrát Langer. „Lidé, o nichž je dnes řeč, musí mít hlubokou znalost prostředí, a tak se stanou neocenitelnými pomocníky policistů,“ dodával tehdy ministr vnitra.

Pomocná stráž Veřejné bezpečnosti sloužila v komunistickém režimu k udržování veřejného pořádku a k organizaci prvomájových průvodů... Členem se mohl stát (krom jiných kritérií) občan, oddaný socialistickému společenskému a státnímu zřízení. Dále měl požívat všeobecné vážnosti a důvěry. Lidová tvořivost přiřkla zkratce PS-VB alternativní význam: „Pitomec Stojící Vedle Blbce[Zbyněk Pe­trá­ček: Škola mladých deprivantů, Lidové noviny, 1. 10. 2009].

V praxi však šlo o tiché, spící informátory a donašeče řízené povětšinou Státní bezpečnosti, nebo řídícími orgány VB.

psvb+vb

Tehdy i dnes, zůstává otázkou, jakým způsobem budou tito konfidenti pro spolupráci s Policií získáváni. (Jak jsem někde zahlédl, mohli by být verbováni např. uličními organizacemi „ně­kte­rých“ politických stran...)

Ale vážně: už jen z představy, že by tito lidé sledovali svým bystrým zra­kem své okolí a „u­po­zor­ňo­va­li“ na podezřelé jevy mi jde mráz po zádech. Lidová síť profesionálních donašečů. Ne, že by to bylo něco nového.

Tak, jako tenkrát, by se hned prvními adepty stali deprivanti, drobní zlodějíčci a darebáčci; za drobné službičky od policie, buď za přimhouřené oko, za drobnou informaci z policejních spisů, za smáznutí bodových trestů, pomluvičky a přímluvičky. Takoví parchantíci, jako nám dobře známý Povrazníkův agent.

Práskačství je některým čecháčkům zcela vlastní a je jedno, zda v Bartolomějské sedí rada Vacátko, v Petschkově paláci ústředí Gestapa, nebo v kachlíkárně StB. Také by třeba šlo zavést znova institut domovních důvěrnic.

Mimo veškerou pochybnost by si Chovancovu oranžovou pásku PA [práskačský agent] na rukáv navlékly naprosto stejné charaktery, jako před 40 lety.

Autor: Petr Závladský | středa 27.8.2014 13:10 | karma článku: 26.28 | přečteno: 1673x

Další články blogera

Tato rubrika neobsahuje žádné články...

Další články z rubriky Ostatní

Jaroslava Urbanová

Socka

Tak jsem si zase koupila jízdenku, tedy přesněji kupón, který mě opravňuje používat mastnou tyč, socku, MHD, městskou, jak je libo.

14.12.2018 v 16:50 | Karma článku: 8.97 | Přečteno: 358 | Diskuse

Martina Studzinská

Na útěku

Uháníme. nestíháme. Co nebo kdo nás honí? Kdo je ten nemilosrdný šéf, který nás neustále úkoluje a nemá s námi špetku slitování? Odpověď je překvapivá: Jsme to my sami. Nikdo jiný by k nám tak krutý být nedokázal.

14.12.2018 v 16:00 | Karma článku: 6.39 | Přečteno: 191 | Diskuse

Zdeněk Kloboučník

Opět tu máme něco jako zvací dopis

Někteří zdejší politici, co se nedokáží s naší politickou realitou popasovat, udělali přesně to, co udělal Vasil Bilak a jeho kámoši před padesáti lety.

14.12.2018 v 15:29 | Karma článku: 38.22 | Přečteno: 1729 | Diskuse

Vilém Ravek

I masový zákazník chce od cestovních agentur adrenalinovové zážitky.

Adrenalinová dovolená doposud byla jen pro zdravé a bohaté. Jenže i lidé s umělým kyčelním kloubem mají právo se na dovolené přiměřeně bát. Adrenalin pro seniory 55+ s kardiostimulátorem by měl být dnes již samozřejmostí.

14.12.2018 v 15:12 | Karma článku: 7.42 | Přečteno: 148 | Diskuse

Štěpán Ciprýn

Odpuštění penále aneb porušení povinnosti řádného hospodáře

Obec si nechala vystavět areál, ale stavba se zpozdila. Ve smlouvě je samozřejmě uvedeno smluvní penále pro případ zpoždění. Co když se ale obec rozhodne toto penále odpustit? Je to vůbec možné? Čtěte dál, situaci Vám objasním.

14.12.2018 v 13:26 | Karma článku: 5.14 | Přečteno: 345 | Diskuse
Počet článků 651 Celková karma 0.00 Průměrná čtenost 1575

Občan, člověk. Často zděšený z toho, co vidí, slyší, či čte. Který se chce ještě za svého života dožít lepšího režimu, než byl ten rudý…
Ale vidím, že se do toho „socíku“ chce většina lidí v tomto státě vrátit.

Najdete na iDNES.cz