Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Traktát o typografii

Zlobí mě, že spousta lidí zveřejňuje nějaké texty, ale se svou mateřštinou těžce zápolí. Neříkám, že sem tam neudělá chybku každý, ale mělo by to mít nějakou míru. To samé platí o typografii. Tam je to velmi často u autorů pole zcela neorané.

Typografie, tedy nauka o pravidlech sazby (a i internetové stránky jsou druhem sazby) stanovuje pravidla toho, jak prezentovat psaný text. (Pojednává o tom norma ČSN 016 910, i když je poněkud archaická, protože se zabývá ještě hlavně strojopisem. Dnes v drtivé většině píšeme texty v textových editorech na počítačích, ale ta pravidla bychom měli také znát a dodržovat.)

Podívejme se alespoň na několik základních pravidel, kde se nejvíce chybuje.

Písma (fonty, rodiny písem)

V nejzákladnějším dělení můžeme písma rozlišovat na patková (antikva), bezpatková (grotesk), neproporcionální (strojopis) a písma kaligrafická (ozdobná, pravé kurzívy). Typickým patkovým písmem je například Times New Roman, bezpatkové písmo je třeba Arial, nebo licenční verze Helvetica, neproporcionální je např. Courier New a z ozdobných třeba Comic Sans MS. Počítače svádějí množstvím dostupných fontů k jejich nadužívání.

Klasická typografie říká, že celý dokument má být proveden pouze jediným písmem (jedním ze základních, hladká sazba), benevolentnější moderní škola připouští dvě rodiny písma (třeba patkové pro nadpisy a bezpatkové pro jednotlivé odstavce textu, nebo obráceně). Ale nikdy více!

Řezy písma

Používáme k vyznačování částí textu. K dispozici máme zpravidla 4 řezy: normální písmo (regular), italiku (nepravá kurzíva), tučný řez (bold) a kombinaci dvou posledních – tučnou italiku. S tím bychom si měli vystačit. Italika je chápána jako mírné zdůraznění (často citace), tučný řez jako významné zdůraznění (příliš z textu vystupuje). Texty by se nikdy neměly podtrhávat. Zejména na internetu to svádí k záměně s hypertextovými odkazy! V neoficiálních textech lze ještě připustit jinou barvu nadpisů, ale tím hraní s barvičkami končí!

Odstrašující příklad: TAKHLE NIKDY NE!

Odstavce

Typický český odstavec se vyznačuje tím, že má odsazený začátek prvního řádku (ve strojopisu 5 úhozů) a vzdálenost za odstavcem je stejná, jako řádkování. (Anglosaské zvyky naopak odsazení prvního řádku nepoužívají, ale mezery za odstavcem používají významné.) V internetových textech připouštíme i zvětšenou mezeru mezi odstavci pro zvýšení čitelnosti. Optimální čitelnost ovlivňujeme i výškou řádkování – obvykle 115 % výšky písma. Menší řádkování zhoršuje čitelnost, větší „rozbíjí“ text.

Jednopísmenné spojky a předložky

Typografie nepřipouští jejich výskyt na konci řádku (v, s, k, z, u, o, i, a). Jistá tolerance platí ke spojce „a“, ale neplatí to pro velké „A“ na začátku věty. Ke svázání spojek a předložek s následujícím slovem používáme tzv. nezlomitelné mezery (Ctrl+Shift+mezerník – editory je často vkládají při psaní automaticky). V HTML jazyce, kterým píšeme internetové stránky, musíme použít zástupnou entitu  . Tuto povinnost většina autorů zcela ignoruje.

Uvozovky

Velmi častá chyba! To, co je na klávesnici, je znak anglického palce (inch), nikoliv česká uvozovka. Otvírací česká uvozovka má tvar 2 malých devítek na účaří () a ukončovací má podobu dvou malých šestek převážně na horní dotažnici (). Takže správný zápis je třeba 2" hadice, ale: „Ohřej mi guláš“. Textové editory provádějí substituci za českou uvozovku samy, ale je-li třeba, píšeme otevírací uvozovku Alt+0132 a zavírací Alt+0147. Uvozovky vždy musí těsně přiléhat k počátečnímu písmenu, resp. následovat bezprostředně za posledním, bez mezer! Někdy se v textu můžeme setkat s »tímto tvarem uvozovek«, ale to jsou uvozovky francouzské.

Pomlčka

Opět problém. Na klávesnici máme (dokonce ve dvou místech) jiný znak. To, co tam je, je spojovník, nikoliv pomlčka. Spojovník používáme např. ke spojení slov „je-li“, „bude-li“, „česko-slovenský“. Typografickou pomlčku (velikosti malého čtverčíku) píšeme pomocí Alt+0150, starší typografie používala ještě velký čtverčík (Alt+0151). Pravou pomlčku používáme ve smyslu „až do“ (8–15 hod.), i mínus je pravá pomlčka (–5 °C), v matematických vzorcích (ale pozor, už s mezerami z obou stran! 5 – 3 = 2) a k interpretaci měny s nulovou haléřovou částí (Kč 1234,–). Ale pozor! Je-li haléřová část zamlčena, symbol měny píšeme až za částkou (1234 Kč) – to platí pro koruny. Umístění symbolu měny se v jiných státech řídí jinými pravidly.

Závorky

Musí vždy přiléhat těsně k textu, který vymezují: (například takto). Je-li v závorce celá věta, tečka se píše ještě uvnitř závorek. (Po použití zničte.) Je-li třeba použít závorky uvnitř závorek, měly by se graficky odlišovat. (Pojem [dílčí vysvětlení] dokončení.)

Paragraf a procenta

Znak paragrafu vážeme na číslo nedělitelnou mezerou (§ 25). S procenty je to těžší: 50 % (s nedělitelnou mezerou) znamená „padesát procent“, zatímco zápis 50% (bez mezery) znamená přídavné jméno „padesátiprocentní“.

Jednotky

Musí být s číslicí vždy svázány nedělitelnou mezerou, aby se neocitly na jiném řádku, než cifra (5 kW, 60 km).

Cifry

Typografie vyžaduje používání použití desetinné čárky a jako oddělovač tisíců nedělitelnou mezeru: (1 000 000 Kč – 0,5 km – 0,000 001 F). Anglosaský zvyk je opačný: ($ 1,000,000 – 0.5 ft – 0.000,001 lb).

Datum a čas

Rok vždy čtyřciferný! Za tečkami dní a měsíců vždy nedělitelná mezera (měla by být zmenšená, ale tou počítače nedisponují): 24. 12. 2011 (Excel ani Word toto pravidlo nerespektuje). Oddělovačem času je dvojtečka bez mezer: 3. března 2012 12:25:00.

Telefonní čísla

Vždy oddělujeme po trojicích nedělitelnou mezerou: (+420) 123 456 789. Významně se zvyšuje čitelnost.

Interpunkce

Znaménka vždy přiléhají těsně k poslednímu znaku, pak teprve následuje mezerník. Ani obráceně, ani mezerník před i za! Tečka se za nadpisy nepíše! Je-li na konci věty zkratka s tečkou, tečka se neopakuje. Dvojtečka ve smyslu matematiky (znak dělení) má mezerníky z obou stran: 10 : 2 = 5. Ale pozor! Ve smyslu sportovního výsledku ji píšeme bez mezer (2:5).

Shrnutí

Tak to je jen pár základních pravidel. A to jsme vůbec nemluvili o vdovách a sirotcích, zarovnání, iniciálách, kapitálkách, prostrkání, výpustku a dalších parádách typografie.

Staří typografové to jako řemeslo museli zvládat od A do Z. Dnes si každý myslí, že když má počítač a nějaký software, umí publikovat dokumenty. Nic není pravdě dále! Nemluvím o myšlenkovém obsahu, ale o formě.

Autor: Petr Závladský | sobota 3.3.2012 14:00 | karma článku: 20,63 | přečteno: 1395x
  • Další články autora

Petr Závladský

K poučení z krizového polistopadového vývoje ve straně a společnosti

Úspěšně znormalizovaný Ústav pro studium totalitních režimů vydal ve spolupráci s Technickou univerzitou v Liberci na sklonku roku 2015 sborník odborných prací „Každodenní život v Československu 1945/48–1989“.

17.2.2016 v 11:11 | Karma: 30,43 | Přečteno: 1860x | Diskuse| Ostatní

Petr Závladský

Dobrý den, můj přítel,

Je to občas veselé, když člověk někde zveřejní svou mailovou adresu, jak se dobré duše celého světa hned starají, aby člověk neživořil, nedřel tady za nějaký mrzký peníz, ...

15.12.2015 v 11:00 | Karma: 23,29 | Přečteno: 1182x | Diskuse| Ostatní

Petr Závladský

Zálohování dat

Před pár dny tady uveřejnila paní Zuzana Součková článek o nutnosti zálohování dat. Jak pod jejím původním článkem, tak i na FB se objevila řada podnětů typu: „zálohoval bych, ale nevím kam“. Stručný přehled je takovýto:

7.11.2015 v 16:10 | Karma: 18,16 | Přečteno: 1256x | Diskuse| Ostatní

Petr Závladský

One way ticket

Xenofobie je strachem z neznámého, ale my jsme (i díky informatice) velmi dobře informováni! Tedy se jedná o strach naopak ze známého, o strach z reálného nebezpečí. A samozřejmě pociťujeme odpor proti hrozícímu násilí.

27.9.2015 v 16:52 | Karma: 34,13 | Přečteno: 1141x | Diskuse| Ostatní

Petr Závladský

Maličko o kavkách a také o lidech

Jsem jen z donucení filosof. Chtěl jsem si původně jen tak klidně žít své dny a dívat se na květiny jak kvetou a voní, vidět stromy jak kvetou a plodí, a sledovat ptáky jak zpívají, vidět, jak neúprosně po podzimu přichází zima...

26.9.2015 v 17:25 | Karma: 18,99 | Přečteno: 517x | Diskuse| Ostatní
  • Nejčtenější

Tři roky vězení. Soud Ferimu potvrdil trest za znásilnění, odvolání zamítl

22. dubna 2024,  aktualizováno  14:47

Městský soud v Praze potvrdil tříletý trest bývalému poslanci Dominiku Ferimu. Za znásilnění a...

Moderní lichváři připravují o bydlení dlužníky i jejich příbuzné. Trik je snadný

18. dubna 2024

Premium Potřebujete rychle peníze, pár set tisíc korun a ta nabídka zní lákavě: do 24 hodin máte peníze na...

Studentky rozrušila přednáška psycholožky, tři dívky skončily v nemocnici

25. dubna 2024  12:40,  aktualizováno  14:38

Na kutnohorské střední škole zasahovali záchranáři kvůli skupině rozrušených studentek. Dívky...

Takhle se mě dotýkal jen gynekolog. Fanynky PSG si stěžují na obtěžování

21. dubna 2024  16:37

Mnoho žen si po úterním fotbalovém utkání mezi PSG a Barcelonou postěžovalo na obtěžování ze strany...

Školu neznaly, myly se v potoce. Živořící děti v Hluboké vysvobodili až strážníci

22. dubna 2024  10:27

Otřesný případ odhalili strážníci z Hluboké nad Vltavou na Českobudějovicku. Při jedné z kontrol...

Prezident má absolutní imunitu. Trump zaměstnal Nejvyšší soud, věří v průtahy

25. dubna 2024  19:09,  aktualizováno  21:06

Většina členů amerického Nejvyššího soudu se ve čtvrtek zdála být skeptická k argumentu...

Zatkněte propalestinské levicové fašisty, vyzývá demokratický kongresman

25. dubna 2024  20:44

Demokratický kongresman Adam Smith označil propalestinské demonstranty za „levicové fašisty“ a...

Pád zhýralého náměstka otřásl Moskvou. Pod Šojguem se houpe židle

25. dubna 2024

Premium Ruskou politickou scénu rozvířil největší korupční skandál od začátku války. Zatčení náměstka...

Trvalo to měsíc. Baltimore otevřel kanál pro lodě uvězněné po zřícení mostu

25. dubna 2024  19:34

Měsíc po zřícení přístavního mostu proplula nově otevřeným plavebním kanálem v Baltimoru první loď....

Jak na rychlou a jednoduchou večeři s rýží?
Jak na rychlou a jednoduchou večeři s rýží?

Díky své všestrannosti se rýže LAGRIS už dlouho stávají nedílnou součástí mnoha pokrmů z celého světa. Bez ohledu na to, zda se používají k...

  • Počet článků 651
  • Celková karma 0
  • Průměrná čtenost 1688x
Občan, člověk. Často zděšený z toho, co vidí, slyší, či čte. Který se chce ještě za svého života dožít lepšího režimu, než byl ten rudý…
Ale vidím, že se do toho „socíku“ chce většina lidí v tomto státě vrátit.